V tejto kapitole sa dozviete:
- Postupne prejdeme cez všetky obdobia vývoja počítačov
- Povieme si o základných stavebných prvkov počítačov
- Predstavíme si ľudí, ktorí stáli za vývojom
História počítačových systémov
V tejto kapitole sa pozrieme do vzdialenej minulosti a priblížime si vzník a postupný vývoj
systémov na spracovanie dát – počítačov.
Od mechanických zariadení na počítanie až po využitie elektrického prúdu a elektronických súčiastok
vývoj počítačov bol veľmi dynamický a rýchly a to trvá až do súčasnosti.
Historický prehľad
Od pradávna si ľudia vymýšľajú a vymýšľali stroje a pomôcky, ktoré by im uľahčovali prácu s číslicami.
Už pred piatimi tisíckami rokov sa v Malej Ázii objavil stroj, nazývaný abakus
– počítacia pomôcka založená na systéme korálkou (v Ríme nazvaných „calculli“ – odtiaľ názov kalkulačka), ktoré sa na tyčkách kĺzajú hore a dole.
V sedemnástom storočí boli v Anglicku postavené prvé logaritmické tabuľky, po nich nasledovalo i logaritmické pravítko. Objavujú sa i prvé počítacie stroje, ktoré pracovali na princípe ozubených kôl. Boli to rôzne pokladne a mechanické kalkulátory, ktoré pretrvali až do dvaciateho storočia, ale prvá doložená kalkulačka bola od Blaise Pascala, ktorá vedela sčítať a odčítať, ktoru skonštruoval pre svojho otca – daňového úradníka v 17.stor.
Počítač je zariadenie alebo stroj na realizáciu výpočtov alebo riadenie operácií vyjadriteľných číselnými alebo logickými výrazmi. Počítače sa skladajú z komponentov, ktoré vykonávajú čiastkové, dobre definované funkcie. Komplexné vzťahy medzi týmito komponentami dávajú počítačom schopnosti spracovávať informácie. Ak je správne nakonfigurovaný (zvyčajne programovaním), možno počítač použiť na reprezentáciu aspektu problému alebo časti systému. Ak sa takto nakonfigurovanému počítaču dodajú vhodné vstupné údaje, môže automaticky problém vyriešiť alebo predvídať správanie systému.
Od roku 1900 sa kapacita (vo význame počet inštrukcií spracovaných za sekundu na 1000 dolárov) počítačov zdvojnásobila každých 18-24 mesiacov. Gordon E. Moore, spoluzakladateľ spoločnosti Intel prvýkrát opísal tento trend vo vývoji počítačov v roku 1965. Jeho pozorovanie sa stalo známe ako Moorov zákon, hoci samozrejme nejde o zákon, ale o významný trend. Ruka v ruke s nárastom kapacity na jednotku ceny išiel aj dramatický proces miniaturizácie. Prvé elektronické počítače ako ENIAC (1946) boli obrovské zariadenia s hmotnosťou ton, ktoré zaberali celé miestnosti, a ktorých fungovanie vyžadovalo pozornosť niekoľkých operátorov. Boli také drahé, že si ich mohli dovoliť iba vlády a veľké výskumné organizácie a boli považované za také exotické, že ich stačilo iba zopár na uspokojenie globálneho dopytu. Na rozdiel od nich sú dnešné počítače rádovo rýchlejšie, lacnejšie, menšie a je možné ich nájsť takmer všade.