Vstupno – výstupné periférne zariadenia
Vstupno-výstupné zariadenia počítača tvoria osobitnú a veľmi rozsiahlu skupinu prídavných zariadení počítača. Ich základnou vlastnosťou je to, že slúžia na záznam a čítanie informácií spracovaných počítačom. Platí zásada, že ak sa informácie zaznamenávajú, zariadenie slúži ako výstupné a ak sa informácie zo zariadenia načítavajú, zariadenie slúži ako vstupné zariadenie.
USB kľúč a pamäťová karta
Je dnes snáď jedno z najrozšírenejších vstupno – výstupných zariadení, ktoré sa využíva. Pre svoju veľkú kapacitu od 1 GB po 1 TB (Tera Bajt), malé rozmery a prakticky žiadnu váhu je mimoriadne obľúbený. Vyrába sa v rôznych farebných prevedeniach a rôznych tvaroch. Kapacita je limitovaná len technologickými obmedzeniami, takže v budúcnosti sa dá predpokladať jej nárast. Dôležitým parametrom okrem kapacity disku je aj prenosová rýchlosť (čím je kapacita kľúča vyššia, tým je tento parameter dôležitejší). Niektorí výrobcovia takticky tento parameter neudávajú a pri výrobe používajú lacnejšie pomalšie čipy. Prenosová rýchlosť USB kľúčov sa pohybuje cca od 2 do 30 MB/s, zápis je obvykle výrazne pomalší (cca 2x pomalší).
Multifunkčné zariadenie
Jedná sa o zariadenia, ktoré sa začali v kancelárskej praxi používať v posledných rokoch. Ide o zariadenia, ktoré spájajú funkciu tlačiarne, kopírovacieho prístroja, skenera a častokrát aj faxu. Tlačiareň je laserová a dokáže tlačiť na papier od veľkosti A3 formátu, až po veľkosť poštovej obálky. Mnoho týchto zariadení je vybavených podávačom a veľkokapacitným zásobníkom papiera. Sú navrhované tak, aby zvládli bez väčších problémov aj väčší nápor na tlač. K počítaču sú pripojené pomocou USB portu a často slúžia ako sieťové zariadenie pre určité pracovisko. Text, alebo obrázok dokážu zoskenovať do klasického jpg formátu vo farbách a ak má toto zariadenie aj darebné tonery dokáže bez problémov vytlačiť aj darebné obrázky, alebo dokumenty.
Sieťová karta
Jedná sa o zariadenie pomocou ktorého môžeme náš počítač pripojiť do lokálnej počítačovej siete. Počítač sa do siete pripája pomocou sieťového kábla. Sieťová karta je interné periférne zariadenie počítača, ktoré môže byť, a dnes už väčšinou je integrovanou súčasťou matičnej dosky. Okrem tohto spôsobu je možné do počítača umiestniť osobitnú sieťovú kartu, ako rozširujúcu. Sieťová karta nám zabezpečuje tok informácií z počítača do siete a zo siete do počítača. Čo sa týka spôsobu zapojenia počítačov do siete môžeme vytvoriť viacero topológií siete. Rýchlosť prenosu informácií po sieti vo veľkej miere závisí od technických parametrov sieťovej karty.
CD/DVD napaľovacia mechanika
CD – RW alebo DVD – RW mechaniky – Médium CD vzniklo pôvodne ako audio nosič a jeho autormi boli firmy Philips a Sony. Na rozdiel od pružných diskov, pevných diskov, ZIP diskov nie sú dáta ukladané do sústredných krúžníc, ale do jednej dlhej špirály podobne, ako na gramofónovej platni. Špirála začína v strede média a rozvíja sa postupne až k jeho okraju. Záznam je len na spodnej strane disku, tj. záznam na CD disku je jednostranný. Dĺžka celej špirály je zhruba 6 km a hustota dát v nej uložená je konštantná. CD, DVD mechaniky sa rozdeľujú podľa rýchlosti na 1 alebo až 52 rýchlostné. Rýchlosť otáčania sa CD, DVD disku nie je konštantná, ale je kontinuálne prispôsobená podľa toho, či sa čítanie prevádza bližšie od okraja alebo stredu disku. Pri strede disku je rýchlosť otáčania väčšia ako pri okraji. Pri udávaní CD a DVD RW (RW = rewritable = prepisovateľný) sa udávajú dve číselné hodnoty (napr: 48/4), kde prvá hodnota udáva rýchlosť čítania údajov z nosiča a druhá hodnota udáva rýchlosť napaľovania údajov na nosič. Treba poznamenať, že čím je nižšia rýchlosť napaľovania, tým by mal byť výsledok napaľovania kvalitnejší.
Modem
Je to modulátor a demodulátor signálu. Používa sa ako zariadenie zabezpečujúce komunikáciu medzi počítačom a prístupom na internet. Poznáme interný a externý modem. Interný je taký, ktorý je priamo zabudovaný v počítači a externý je taký, ktorý je káblom pripojený ku počítaču.