Vstupné zariadenia

Vstupné periférne zariadenia

Vstupné zariadenie alebo vstupná jednotka je periférne zariadenie (hardvér) počítača, ktorá umožňuje vstup údajov alebo signálov do počítača za účelom ich ďalšieho spracovania alebo ich využitia pre riadenie počítača a k nemu pripojených zariadení. Vstupné zariadenie transformuje informácie z “vonkajšieho” sveta do formy použiteľnej pre počítač. Vstupné zariadenia často slúžia užívateľovi – človeku ktorý ich používa pre zadanie príkazov, alebo ďalších informácií spracovávaných počítačom. Počítač odpovedá užívateľovi pomocou výstupných zariadení počítača. Niektoré zariadenia sú kombinované vstupno-výstupné zariadenia.

Klávesnica

Klávesnica

Klávesnica je základné vstupné zariadenie osobných počítačov, ktoré je najviac využívané spolu s počítačovou myšou. Počítačová klávesnica je odvodená od klávesnice písacieho stroja. Je určená na vkladanie znakov a ovládanie počítača. Klávesnice majú bežne na jednotlivých klávesách vytlačené alebo vyryté znaky alebo funkcie, ktoré reprezentujú. Vo väčšine prípadov stlačenie jednotlivej klávesy korešponduje s vypísaním jedného znaku. Na vytvorenie niektorých symbolov (resp. znakov) je potrebné stlačiť niekoľko kláves naraz, prípadne v určenom poradí. Niektoré klávesy nevypisujú žiadne znaky, namiesto toho ovplyvňujú beh počítača. Klávesnice majú obvykle aj niekoľko indikačných LED, obvykle pre znázornenie stavu „uzamykateľných“ (angl. lock) kláves, t. j. tých, ktorých stlačením sa mení stav súvisiacej funkcie zo zapnutej na vypnutú a naopak. Táto funkcia sa vyvinula z uzamykateľnej klávesy shift na písacom stroji, ktorý prepína do stavu, keď sa trvalo píšu veľké písmená (angl. Caps-Lock, caps je skr. z capitals, t. j. veľké písmená).

Klávesnica sa historicky k počítaču pripájala cez sériové rozhranie. Najbežnejším konektorom v minulosti bol tzv. AT konektor, ktorý bol štandardom na základných doskách pred érou Intelu 486. Neskôr to boli rozhrania PS/2 a USB, dnes je nezriedka klávesnica, podobne ako myš (hardvér) pripojená k počítaču bezdrôtovo, buď proprietárnym krátkovlnným rádiovým spojením alebo prostredníctvom Bluetooth. Systémy Apple Macintosh pred érou iMacu používali vlastný štandard ADB, potom používali výhradne na USB a neskôr tiež Bluetooth.

Počítačová myš

Myš

Myš alebo počítačová myš je vstupné zariadenie počítača, periféria počítača slúžiace na ovládanie polohy kurzora na obrazovke a vykonávanie operácií tlačením tlačidiel. Počítačová myš je spravidla malý predmet, ktorý sa vojde do dlane a je voľne položený na podložke. V dolnej časti myši je zariadenie, ktoré detekuje pohyb myši vzhľadom k vodorovnej podložke a následne tento pohyb prenáša na obrazovku počítača. Myš dostala svoje meno, pretože staršie modely s káblom vedúcim k počítaču pripomínali tohto hlodavca. Prvá myš používaná pri počítačoch bola zhotovená v r. 1960 Dougom Engelbartom zo Stanford Research Institute.

Prvá mechanická myš bola vyrobená v roku 1963 a mala jedno tlačidlo. Dnešná moderná myš pracuje na základe optického senzora a má spravidla dve tlačidlá (jedno na výber, jedno pre kontextové menu), prípadne je doplnená aj skrolovacím kolieskom (pre vertikálny pohyb v dokumentoch). Myši počítačov Apple Macintosh majú jedno tlačidlo. Dnes predávané myši tak mávajú od jedného tlačidla po päť a viac, ktorých funkcie sú konfigurovateľné a využiteľné napr. aj pri hraní počítačových hier. Pripojenie myši k počítaču je riešené buď káblom, pôvodne napr. cez sériový port, PS/2, dnes najmä prostredníctvom USB.

Skener

Skener

Skener (z ang. scanner) je vstupné zariadenie počítača určené na digitalizáciu plošných predlôh, predovšetkým papierových dokumentov, obrázkov, fotografií alebo iných predlôh obsahujúcich grafické alebo textové informácie. Skener je teda elektromechanické (elektronické) hardvérové zariadenie premieňajúce obrazové (reálne) body do digitálnej formy čiže počítačom spracovateľných dát.

Delenie

Podľa predlohy

plošné, predloha sa kladie na plochu, obvykle sklenenú platňu

ručné, snímacím prvkom sa ručne pohybuje po snímanej ploche

bubnové, predloha sa vkladá do skleneného valca

fotografické, predloha sa sníma podobne ako fotoaparátom – odfotografuje sa

bezkontaktné, laserové – sníma sa len modulované laserové svetlo odrazené od predlohy

prechodové, predloha prechádza štrbinou okolo snímacieho prvku (ako pri faxe)

filmové, snímanou predlohou sú negatívne filmy a diapozitívne filmy

Podľa snímača

CCD skenery. Snímač CCD svetlocitlivý polovodičový čip. Predloha je osvetlená výbojkou. Obraz sa odráža od sústavy zrkadiel, prechádza objektívom a dopadá na CCD snímací prvok.

CIS skenery (Contact Image Senzor): snímací prvok je tvorený jedným riadkom snímacích senzorov umiestnených čo najbližšie k predlohe. Zdroj svetla zabezpečujú LED diódy integrované v čítacej hlave.

laserové CCD – snímač sníma iba špecificky modulované monochromatické laserové svetlo odrazené od predlohy. Používa sa pre snímanie čiarového kódu a detekciu tvaru predmetov.

Podľa komunikačného rozhrania USB, FireWire, SCSI, Paralelný port, bezdrôtové.

Mikrofón

Mikrofon

Mikrofón je zariadenie pre premenu akustického signálu na signál elektrický. Prvý mikrofón vynašiel tvorca gramofónu Emile Berliner 4. marca 1877. K počítaču sa mikrofón pripája do zvukovej karty do ružového konektoru.

Grafický tablet

Grafický tablet

Grafický tablet (iné názvy: tablet, digitalizačný tablet, tabletový digitalizátor/digitizér, digitalizátor, digitizér, snímacia tabuľka) je vstupné zariadenie počítača, ovládač kurzora; skladá sa z pevnej podložky s aktívnou, spravidla obdĺžnikovou alebo štvorcovou plochou a z pohyblivého snímacieho zariadenia v podobe pera (pen) alebo takzvaného puku (puck) tvarom pripomínajúcim myš, niekedy je puk vybavený nitkovým zameriavacim krížom.

Toto počítačové vstupné zariadenie umožňuje ovládať počítačový kurzor podobným spôsobom ako počítačová myš. Zariadeníe sníma polohu a pohyb pera alebo puku po podložke, a tento pohyb je prenesený do pohybu grafického kurzora. Základný rozdiel oproti myši je, že tablet pracuje v absolútnom súradnicovom systéme a myš v relatívnom. Poloha pera (puku) na podložke presne zodpovedá polohe kurzora na obrazovke (čiže pravý horný roh tabletu je pravý horný roh obrazovky). Poloha pera (puku) je snímaná obvykle indukčne. Podložka tabletu je priehľadná a umožňuje vloženie grafickej predlohy (ktorá sa dá prekresliť (obtiahnuť), alebo umožňuje vložiť papier z fiktívnymi tlačidlami, pričom tlačidlá reprezentujú príkazy ovládacie softvéru. To optimalizuje prácu hlavne v grafických programoch, pretože nie je nutné používať klávesnicu. Pero tabletu je aktívne a reaguje na tlak na podložku. Táto vlastnosť sa dá využiť napr. na kreslenie, kedy vyšší tlak pera na podložku softvér prekonvertuje na zmenu hrúbky (sýtosti, farby, druhu) čiary – čo je analógia kreslenia ceruzkou alebo uhľom.

Webová kamera

Webová kamera

Webkamera alebo webová kamera je vstupné zariadenie počítača slúžiace na snímanie pohyblivého obrazu alebo statických obrázkov, a ich prenos do počítača pre ďalšie spracovanie. Predstavujú konštrukčne jednoduchý spôsob digitalizácie obrazu pre počítačové spracovanie. Ich hlavným využitím (ako vyplýva z názvu) je internet – online zobrazenie účastníkov videokonferencie, snímanie priestoru a prenos informácii na internetovú stránku, fotografovanie a pod. Ich využitie je všestrannejšie – umožňujú napr. sledovať priestor ako bezpečnostná kamera, na stráženie detí, na prenos obrazu zo známych miest či turistických destinácií, na cestách a diaľniciach pre zobrazenie dopravnej situácie a pod. Záleží len od aplikačného softvéru, ktorý webkameru obsluhuje.

Štandardná webkamera je tvorená jednoduchým objektívom (obvykle len s jednou šošovkou), snímacím prvkom – najbežnejší je CCD snímač s rozlíšením 640×480 pixelov (minimálne 320×240, horná hranica nie je obmedzená) a vyhodnocovacou elektronikou s USB interfejsom. Elektronika je obvykle tvorená jediným špecializovaným čipom. Objektív je najčastejšie fix focus (pevné zaostrenie), alebo je jednoduchým kolieskom zaostriteľný na určitú vzdialenosť (rozsah vzdialeností). Drahšie modely majú automatické zaostrovanie. Existujú aj webkamery s ovládaním (a to aj cez internetovú sieť) – zaostrovanie, diaľkovo ovládané motorické natáčanie a sklápanie kamery, zoom a pod. Obraz z objektívu je premietaný na CCD snímač, zdigitalizovaný v čipe a odoslaný do počítača cez USB port.

Gamepad

Gamepad

Gamepad je vstupné zariadenie na ovládanie počítača alebo hernej konzoly, používané predovšetkým na hranie počítačových hier a videohier.

Predtým sa používalo pripájanie týchto zariadení cez Gameport, IEEE 1284 alebo COM port. U konzol potom hojne DB-9. Dnes sa pre pripojenie používa už štandardne zbernice USB alebo bezdrôtové Bluetooth. Veľkú výnimku tvoria herné konzoly, kde každý výrobca používa vlastný typ koncovky.


Leave a Reply

hľadanie v článkoch